Využití vonných esencí při relaxaci v domácí vířivce

Čas koupání v domácích zahradních bazénech se pomalu chýlí ke konci. Podle kalendáře máme sice ještě astronomické léto, ale počasí tomu příliš neodpovídá a nízké denní i noční teploty brzy zřejmě koupání ve venkovních bazénech odzvoní definitivně. Rozloučení s relaxací a odpočinkem ve vodě v pohodlí domova po zbytek roku ale nemusí být bezpodmínečně nutné – řešením může být domácí vířivka, ať už klasická vestavěná nebo mobilní nafukovací. I když jsou domácí vířivky řazeny spíše mezi nadstandardní vybavení domu, pořizovací cena zvláště mobilních nafukovacích vířivek se pohybuje v přijatelných mezích a mohou se tak stát jistou náhradou za venkovní domácí bazén v případě nepřízně počasí či v chladných obdobích roku.

Domácí vířivka nám sice neumožňuje aktivní odpočinek v podobě plavání, ale díky vyšší teplotě vody je nedocenitelná pro celkové uvolnění a relaxaci těla i duše, prohloubené jemnou masáží bublinkami vzduchu. Pobyt v domácí vířivce si na rozdíl od koupání v zahradním bazénu můžeme zpříjemnit aplikací speciálních vonných esencí, určených k odorizaci vody ve vířivkách nebo saunách. Jedná se o synteticky vyráběné vonné esence, ať už jednosložkové nebo pečlivě zkombinované vonné kompozice, které mají na rozdíl od přírodních esenciálních olejů stálé a pevně definované složení a jsou dobře mísitelné s vodou, takže dochází k odorizaci v celém objemu. Díky probublávání vody ve vířivce se vonné esence uvolňují do okolního ovzduší a prohlubují relaxaci.

Aromatické látky nás v životě doprovázejí takřka na každém kroku a v průběhu let si každý z nás vytvoří pozitivní vazby k různým druhům vůní. Vnímání konkrétní vůně je silně individuální a nelze paušálně zařadit danou vůni do kategorie příjemná nebo nepříjemná. Působením vonných esencí na člověka a zvířata se zabývá aromaterapie. Ta bývá dnes zařazována spíše mezi alternativní metody léčby, nicméně je třeba říci, že základní principy a formy působení přírodních aromatických látek jsou známy více než 3000 let. Při aromaterapii jsou primárně využívány přírodní esenciální oleje nebo masti při koupelích, masážích, zábalech, inhalacích nebo k prostému provonění prostředí pomocí aromalampy ať už k povzbuzení nebo naopak ke zklidnění organismu.

Je dobře známo, že existuje spojitost mezi vnímáním vůní, pamětí, emocemi či druhy nálad. Díky tomu, že v lidském mozku jsou centra čichového ústrojí a paměti uložena velmi blízko vedle sebe, dochází při stimulaci čichového ústrojí i ke stimulaci paměti. Jsme schopni si zapamatovat a následně vybavit své zážitky, uložené v paměti, ať už příjemné nebo nepříjemné, pouze na základě momentálního vnímání vůně, kterou máme s danou situací spojenou. Stejně tak existuje úzká spojitá vazba mezi aktuálně vnímanou čichovou informací a emocemi. Vzhledem k tomu, že člověk je schopen rozlišit zhruba 3000 různých čichových vjemů, skrývá se v oblasti aplikace a vnímání různých vonných esencí obrovský potenciál k ovlivnění psychického i fyzického rozpoložení člověka. Pro chvíle relaxace, odpočinku či naopak k povzbuzení organismu využíváme vůně, které individuálně vnímáme jako příjemné a žádoucí. Pokud svou preferovanou vůni zaregistrujeme například i v průběhu běžné pracovní činnosti, mozek na ni zareaguje žádoucím způsobem a oživí vzpomínky na příjemné okamžiky s danou vůní spojené, včetně pozitivní změny nálady. Díky tomu se z občasné relaxace v domácí vířivce, obohacené aplikací oblíbené vonné esence, může vybudovat dlouhodobě účinný pozitivní stimul, který spolehlivě navodí chvíle pohody a dobrého rozpoložení, kdykoliv přijdeme do kontaktu s námi preferovanou vůní.