Chlorečnany a chloritany ve vodách umělých koupališť: nový postrach provozovatelů v roce 2025
Dne 11.9.2024 vstoupila v platnost novela vyhlášky č. 259/2024 Sb., kterou byla pozměněna, respektive rozšířena, vysvětlivka č. 20 k příloze č. 8. Toto rozšíření se vztahuje k souhrnnému parametru chlorečnany, chloritany s deklarací jeho nejvyšších mezních hodnot dle typu a režimu provozu daného umělého koupaliště.
- Nevíte si sami s chlorečnany a chloritany rady, i když problematiku konzultujete s příslušným dozorujícím orgánem hygienické služby?
- Nedaří se Vám tyto parametry provozně sladit s novými požadavky legislativy?
- V uplynulém roce bylo vše v pořádku a s příchodem roku 2025 jste se ocitli spíše ve zlém snu?
Zkuste problém řešit s námi – jsme si jisti, že Vám dokážeme pomoci nastavit provozování umělého koupaliště tak, aby jeho bazénová voda v ukazateli chlorečnany, chloritany vyhověla požadavkům příslušné vyhlášky. Víme, jak na to.
V případě zájmu volejte +420 608 463 018 či pište na email info@chlorito.cz.
Na úvod do problematiky níže předkládáme základní informace o chlorečnanech, a to jak z pohledu chemického, tak legislativního:
Pohled chemika na vlastnosti roztoku chlornanu sodného
Při úpravě bazénových vod umělých koupališť pomocí roztoku chlornanu sodného může za určitých podmínek docházet ke zvýšení koncentrace tzv. vedlejších produktů dezinfekce, v tomto případě chlorečnanů. Chlorečnany jako takové vznikají již při výrobě chlornanu sodného, roztok chlornanu sodného je tedy v určité koncentraci přirozeně obsahuje. V průběhu času i vlivem nesprávného skladování roztoku chlornanu sodného dochází s poklesem koncentrace aktivního chloru zároveň ke zvyšování koncentrace chlorečnanů v roztoku chlornanu sodného včetně vzniku dalších vedlejších produktů, jako jsou chloritany či bromičnany (pokud samotný chlornanový roztok obsahuje bromidy). Chloritany se v roztoku objevují jako meziprodukt vzniku chlorečnanů při rozkladu chlornanového roztoku.
Výhody použití roztoku chlornanu sodného k úpravě bazénové vody
Velkou výhodou úpravy bazénové vody umělých koupališť pomocí roztoku chlornanu sodného je jeho relativní bezpečnost, snadná manipulace s roztokem i jeho dávkování.
Naopak hlavním problémem používání chlornanu sodného k úpravě bazénové vody je jeho stárnutí a v čase přirozeně probíhající rozklad aktivního chloru za současného vzniku nežádoucích produktů. Menší umělá koupaliště vzhledem k nízké spotřebě chlornanového roztoku nemusí mít vhodné prostory pro jeho delší skladovatelnost v optimálních podmínkách. Nevhodné skladování následně vede k vyšší pravděpodobnosti rozpadu aktivního chloru v roztoku na nežádoucí produkty; chloritany, chlorečnany, případně chloristany. Pokles koncentrace aktivního chloru v roztoku chlornanu sodného vede zároveň k nutnosti zvyšování dávky – tím dochází i ke zvýšenému dávkování nežádoucích vedlejších produktů do bazénové vody.
Na rychlost nežádoucího rozkladu aktivního chloru v roztoku chlornanu sodného má vliv mnoho faktorů: stáří roztoku, koncentrace roztoku, čistota roztoku, celkové složení, světelné podmínky při skladování a teplota skladování.
Vyhněte se nevhodnému skladování roztoku chlornanu sodného
K úpravě bazénové vody je vhodné používat vždy čerstvý roztok chlornanu sodného a vyhýbat se dlouhodobému skladování chlornanového roztoku. V provozní praxi může být za dlouhé skladování považován i jeden týden, pokud jsou místní skladovací podmínky skutečně nepříznivé. Proto je třeba přistupovat ke každému případu jak s ohledem na obecné zkušenosti, tak především s důrazem na konkrétní místní podmínky, které jsou hlavním parametrem při nastavování opatření, majícím vést k optimálnímu výsledku.
Víme, jak na vhodné skladování chlornanu sodného.
V případě zájmu volejte +420 608 463 018 či pište na email info@chlorito.cz.
Pohled legislativy na použití chlornanu sodného k úpravě bazénové vody
Dne 11.9.2024 vstoupila v platnost novela vyhlášky č.259/2024 Sb., která upravuje znění vyhlášky č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch, ve znění pozdějších předpisů, konkrétně pozměňuje, resp. rozšiřuje vysvětlivku č. 20 k příloze č. 8 – viz tučný text níže:
- Měří se pouze v případě, že je k dezinfekci bazénové vody používán oxid chloričitý, chlornan sodný nebo vápenatý a přípravky s jejich obsahem. Jedná se o sumu obou látek.
K tomuto rozšíření došlo vzhledem k tomu, že stále více provozovatelů umělých koupališť využívá při dezinfekci bazénové vody chlornan sodný. Při tomto způsobu dezinfekce může za určitých podmínek docházet k nárůstu problematických chlorečnanů, proto byla z důvodu ochrany veřejného zdraví vysvětlivka rozšířena.
Aktuální znění je následující:
Příloha č. 8:
Ukazatel |
Jednotka |
Nejvyšší mezní hodnota (NMH) |
Vysvětlivka |
Chloritany, chlorečnany |
mg/l |
20 |
20, 21 |
30 |
20, 21 |
- Měří se pouze v případě, že je k dezinfekci bazénové vody používán oxid chloričitý, chlornan sodný nebo vápenatý a přípravky s jejich obsahem. Jedná se o sumu obou látek.
- Platí pro bazény, kde se provádí závodní výcvik plavců, a u dalších sportovních a výukových aktivit, které se konají více než 2 dny v týdnu.
- Platí pro všechny bazény s výjimkou bazénů uvedených ve vysvětlivce č. 21
Příloha č. 9:
Četnost sledování tohoto ukazatele je uvedena v příloze č. 9, která nebyla poslední novelou vyhlášky dotčena. Četnost stanovení chlorečnanů a chloritanů je hodinu před zahájením provozu a každou čtvrtou hodinu. Ve vysvětlivce je pak upřesnění, že u držitele osvědčení podle § 6c odst. 1 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb. se toto stanovení provádí jedenkrát měsíčně.
Pro které bazény a koupaliště jsou stanoveny přísnější limity?
Ukazatel chloritany, chlorečnany byl mezi ukazatele jakosti bazénových vod zařazen v roce 2014. Výše limitů byla stanovena jako nejvyšší mezní hodnota a byla stanovena na základě hodnocení zdravotních rizik. Rozhodujícím faktorem byla výše expozice, která je přímo úměrná frekvenci návštěv bazénu. V novele účinné od 11. 9.2024 se výše limitů ani znění vysvětlivek č. 21 a 22 nijak neměnilo. Přísnější limit je nastaven pro bazény, ve kterých se provádí výcvik plavců a je tak předpoklad, že jedna a tatáž osoba navštíví dané zařízení několikrát v týdnu. Zároveň bylo uvedeno, že do přísnějšího limitu musí být zařazeny i bazény, kde probíhají další sportovní a výukové aktivity, které se konají vícekrát v týdnu. Limit byl takto nastaven především s ohledem na rizikové skupiny obyvatelstva, tzn. kojence a malé děti, pokud tyto aktivity provozují minimálně dvakrát týdně. Uvažován byl také charakter aktivity – výkon při závodním plavání, případně potápění malých dětí, představuje vyšší míru expozice než běžné rekreační plavání nebo pouhý pobyt ve vodě. V současné době však mnohá umělá koupaliště nabízejí různá vyžití zahrnující široké spektrum bazénových aktivit – od běžného plavání přes plaveckou výuku, sportovní aktivitu až po různé zájmové kroužky. V tuto chvíli tak může být poměrně obtížnou otázkou správné přiřazení limitu ke konkrétnímu bazénu, s čímž se pojí možné problémy s kontrolou a dozorem.
Pravidla pro volbu správného limitu ukazatele chloritany, chlorečnany
Při přiřazení vyššího či nižšího limitu pro ukazatel chloritany, chlorečnany ke
konkrétnímu bazénu je nutné zohlednit tyto informace:
- Bazény, v nichž probíhá i sportovní a závodní plavání, se zařadí k vysvětlivce č. 21, tzn. platí na ně NMH 20 mg/l;
- vířivky, masážní bazény, ochlazovací bazény v saunách vybavené recirkulační úpravnou vody apod. se zařadí k vysvětlivce č. 22, tzn. platí pro ně NMH 30 mg/l;
- u bazénů, ve kterých probíhají různé výukové aktivity (včetně plavání kojenců), by měl provozovatel (ve spolupráci s organizátorem kurzů, pokud sám tyto kurzy neorganizuje) doložit, že kurzy jsou koncipovány tak, že jedna osoba nenavštíví tento kurz/aktivitu více než 2x týdně; pak pro tento bazén platí vysvětlivka č. 22. Pokud není tato podmínka naplněna, existuje zde riziko zvýšené expozice, a proto z důvodu ochrany veřejného zdraví je pro takovýto typ bazénu nutné dodržet NMH 20 mg/l.
Četnost stanovení ukazatele chloritany, chlorečnany
Jak je uvedeno výše, četnost je stanovena v příloze č. 9, která nebyla novelou nijak upravována, nicméně bylo vyhodnoceno, že povinnosti zde uvedené vyžadují také revizi. Chloritany, chlorečnany se dle současného znění mají stanovovat denně na místě provozovatelem a 1x měsíčně akreditovanou laboratoří.
Ministerstvo zdravotnictví (dále „MZ“) si je vědomo komplikací, které jsou spojeny se stanovováním tohoto ukazatele samotnými provozovateli, především z hlediska vysokých finančních nákladů na pořízení vhodného přístroje. Se zohledněním skutečnosti, že současná vysoká četnost stanovení je vzhledem k charakteru tohoto ukazatele (podmínky nárůstu koncentrací, opatření ke snížení) neopodstatněná, připouští se v souladu s odborným názorem Státního zdravotního ústavu přechodný odklon od požadavku vyhlášky, který se týká četnosti kontroly tohoto ukazatele stanovené v příloze č. 9.
MZ stanovuje tyto podmínky pro ukazatel chloritany, chlorečnany:
- Provozovatel provede stanovení jedenkrát měsíčně u držitele osvědčení podle § 6c odst. 1 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů;
- Pokud je v areálu umělého koupaliště více bazénů a do všech je rozváděna voda ze společné úpravny bazénové vody, lze za určitých podmínek snížit počet míst pro odběr vzorku vody pro stanovení ukazatele chlorečnany, chloritany. Počet vzorkovaných míst se může snížit na jeden reprezentativní bazén, pokud ukazatel chlorečnany, chloritany vykazoval ve 4 po sobě následujících měřeních dle bodu a.) podobné i hodnoty ve všech bazénech napojených na společnou úpravnu bazénové vody. O možnosti snížení počtu vzorkovaných míst rozhodne na základě naměřených výsledků a expertního zhodnocení místně příslušná krajská hygienická stanice.
Platnost tohoto stanoviska je stanovena od doby jeho vydání do doby, než bude účinná novela vyhlášky č. 238/2011 Sb., která se nyní připravuje. Obsahem této novely bude revize četnosti kontroly ukazatele chloritany, chlorečnany.
Zdroj:
Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k otázce stanovování chloritanů a chlorečnanů v umělých koupalištích podle vyhlášky č. 238/2011 Sb. (online dokument)