Šoková dezinfekce bazénu: Kdy a proč je nezbytná?
Přečtěte si, kdy se vyplatí použít šokovou dezinfekci bazénu, jaký je její správný postup a jak následně uvést vodu zpět do stabilních hodnot.
Co to je rychle působící dezinfekční přípravek (šok) a kdy ho použít?
V některých případech vyžaduje ošetření vody v bazénu důkladnější péči. Rychle působící dezinfekční přípravek (šok) nebo také chlor šok obsahuje vysoký podíl aktivního chloru (například chloran vápenatý), díky kterému se voda po znečištění opět upraví do normálu. Obvykle ho využijete v těchto případech:
- při prvním napuštění bazénu,
- před další sezónou,
- po silném znečištění (např. bakteriální kontaminace způsobená intenzivním používáním bazénu nebo po bouřce),
- při výskytu řas.
Jak správně provést šokovou dezinfekci bazénu?
Správný postup šokové dezinfekce bazénu se skládá ze 4 kroků.
1. Vyčištění bazénu
Před aplikací chlor šoku nejprve důkladně vyčistěte vnitřek bazénu. Ze stěn odstraňte vodní kámen pomocí speciálního přípravku. Nezapomeňte také na rohy a spáry. Po vyčištění zapojte filtrační zařízení (v případě potřeby vyměňte filtrační písek či filtrační vložku) a dopusťte bazén vodou.
2. Úprava pH
Po napuštění bazénu vyrovnejte pH vody do optimálních hodnot, které se pohybují v rozmezí 7,0 – 7,4. Použijte vhodné přípravky pH mínus nebo pH plus. Doporučujeme vám také přeměřit alkalitu vody.
3. Šoková dezinfekce bazénu
Nyní už můžete přistoupit k samotné šokové dezinfekci bazénu. Přesný postup závisí na konkrétním přípravku. Informaci o dávkování najdete zpravidla na obalu. Obecně se však množství použitého přípravku odvíjí od:
- velikosti bazénu,
- stavu vody (větší znečištění vyžaduje vyšší dávku),
- hladiny chlóru (pokud se jedná o pokračování šokové léčby),
- tvrdosti vody.
Průměrná účinná dávka chloru se na 10 m³ vody pohybuje u granulátů v rozmezí 40 g až 150 g. U chlorových tablet nebo kapslí se potom jedná o jednu kapsli na metr krychlový.
4. Odstranění zákalu
Po přidání dezinfekčních přípravků voda zreaguje a podle látek obsažených ve vodě se může změnit její barva. Bílý, mléčný zákal obvykle znamená organické znečištění, tvrdou vodu nebo kombinaci obojího. Hnědý nebo průhledný vzhled vody zpravidla bývá způsobený obsahem železa. Pokud uvidíte zelený nebo průhledný zákal, voda obsahuje měď. Na základě zbarvení vody po akutním čištění zjistíte stav vody a budete lépe vědět, jakou chemii máte dále používat.
Jak uvést vodu zpět do stabilních hodnot po šokové dezinfekci bazénu?
Po šokové dezinfekci je třeba, abyste vodu postupně stabilizovali a vrátili ji do normálních hodnot. Nejprve zkontrolujte pH a alkalitu vody a případně ji upravte pomocí vhodných přípravků.
Jak dlouho se nekoupat po chlor šoku?
Po celém postupu rychlého chlórování (tedy včetně úprav pH a alkality) byste měli s koupáním počkat minimálně 24 hodin. Pokud chcete mít jistotu, zda je voda pro koupání již bezpečná, zkontrolujte hladinu chlóru pomocí testeru. V případě, kdy naměříte vyšší hodnoty, prodlužte dobu, než se začnete koupat o dalších 24 hodin a poté proveďte test znovu. Bezpečné hodnoty hladiny volného chlóru ve slané bazénové vodě se pohybují v rozmezí 0,3-0,6 mg/l.
Kdy dát do bazénu vločkovač?
Vločkovač do bazénu můžete použít k odstranění zákalu jak preventivně, tak při již vzniklém zakalení.
Doporučené produkty z nabídky Chlorito
- Filtrační písek – tříděný bezprašný křemenný filtrační písek 25 kg ve třech velikostních kategoriích pískového zrna (0,4 – 0,8 mm, 0,6 – 1,2 mm a 1 – 2 mm).
- pH mínus 50 l kapalný ADR – kapalný koncentrovaný přípravek pro snížení hodnoty pH bazénové vody.
- pH plus 10 kg pro úpravu pH vody – granulovaný přípravek pro zvýšení hodnoty pH bazénové vody.
- Chlor šok 10 kg – organický granulát – přípravek pro rychlé chlórování bazénové vody.