Kyslíková chemie do bazénu: Jaké jsou výhody a nevýhody této šetrné metody?

Pokud hledáte šetrnější způsob údržby bazénové vody, kyslíková chemie do bazénu může být vhodnou volbou, i když má určitě své nevýhody. Je ekologičtější a citlivější k pokožce než klasický chlor. V článku uvádíme veškeré její výhody a nevýhody včetně porovnání chlorové chemie.

Co to je kyslíková chemie?

Kyslíková (bezchlorová) chemie čistí vodu pomocí aktivního kyslíku. Bezchlorové přípravky jsou šetrnější k pokožce, ekologičtější a nezapáchají. Při jejich výběru však musíte počítat také s nižší, krátkodobější účinností a vyšší pořizovací cenou.

Jaké jsou výhody kyslíkové chemie?

Podívejte se na výhody, které kyslíková chemie nabízí.

1. Minimální zápach

Aktivní kyslík neprodukuje v porovnání s chlorem žádné vedlejší pachové složky. Voda ošetřená bezchlorovou chemií je téměř bez zápachu.

2. Ekologické řešení

Přípravky kyslíkové chemie do bazénu se na rozdíl od chloru rozkládají na neškodné látky (nejčastěji na čistý kyslík a vodu). Na rozdíl od chloru nezanechávají žádné vedlejší škodlivé chemické látky (např. trihalometany), které mohou být ve větším množství karcinogenní.

Kyslikovy_aktivator_2l

3. Šetrnost k pokožce a očím

Aktivní kyslík nedráždí oči, sliznice ani kůži. Hodí se proto pro alergiky, astmatiky, děti nebo osoby s citlivou pokožkou. 

Jaké jsou nevýhody bezchlorové chemie?

Přečtěte si níže, v čem spočívají nevýhody bezchlorové chemie.

1. Vyšší pořizovací cena

Přípravky na bázi aktivního kyslíku jsou zpravidla dražší než chlorová chemie. Kromě samotné dezinfekce je často nutné používat kyslíkový aktivátor, algicid a testery, případně investovat do kvalitnější filtrace

Bazenova_piskova_filtrace_ATECPOOL_TOP_GOLD_400_mm

2. Slabší dezinfekční účinek

Aktivní kyslík nemá tzv. dezinfekční reziduum, jeho účinek je tedy krátkodobý. Vodu je tak třeba ošetřovat častěji, zejména při větším zatížení bazénu.

Jak funguje bezchlorová chemie?

Bezchlorová chemie nevyužívá chlór, ale jiné dezinfekční látky – nejčastěji aktivní kyslík, případně polymerní dezinfekci (PHMG) nebo algicidy. Tyto látky efektivně ničí mikroorganismy a zabraňují tvorbě řas.

Aktivní kyslík

Aktivní kyslík je nejběžnější účinná látka obsažená v bezchlorových přípravcích. Má silné oxidační vlastnosti a ničí mikroorganismy. Nejčastěji se používá ve formě tablet nebo granulí.

Polymerní dezinfekce

Bezchlorová bazénová chemie s účinnou látkou polyhexamethylen guanidinhydrochlorid (PHMG) účinně likviduje viry, plísně a bakterie a zabraňuje množení mikroorganismů.

Algicidy

Důležitou součástí bezchlorových přípravků jsou algicidy, které zamezují růstu řas a udržují bazénovou vodu čistou. 

Kyslíkové aktivátory

Kyslíkové aktivátory mají za úkol zvýšit účinnost aktivního kyslíku.  

Co to je chlorová chemie?

Jak už z názvu vyplývá, chlorová chemie využívá k dezinfekci bazénové vody chlor. Je levnější, ale také méně šetrná k přírodě a pokožce. Charakterizuje ji neoblíbený chlorový zápach.

Nejčastěji se prodává ve formě chlorových tablet, které poskytují preventivní ochranu před množením řas a zajišťují průzračně čistou vodu v bazénu. Pokud preferujete toto řešení dezinfekce vody, zakupte si na našem e-shopu k tabletám také potřebný plovoucí nebo automatický dávkovač.

Výhody chlorové chemie

V čem spočívají výhody chlorové chemie?

1. Vysoký a dlouhotrvající účinek

Chlor spolehlivě ničí bakterie, viry, houby i řasy. Poradí si s organickým i anorganickým znečištěním. Hodí se tak především pro bazény, které se hojně používají. Na rozdíl od aktivního kyslíku obsahuje dezinfekční reziduum. Díky tomu voda vydrží čistá i mezi jednotlivými aplikacemi.

2. Nízká pořizovací cena

Chlorovou chemii (tablety nebo granulát) snadno pořídíte na internetu nebo v hobby marketech. Jedná se o levnější řešení, než je kyslíková chemie. Náklady na pravidelnou údržbu bazénu jsou díky vysokému a dlouhodobému účinku nižší.

Nevýhody chlorové chemie

Podívejte se, v čem spočívají nevýhody chlorové chemie.

1. Vznik chloraminů

Chlor reaguje s organickými látkami a vytváří chloraminy – látky, které dráždí oči, pokožku a sliznice.

2. Chemický zápach

Vyšší koncentrace chloru způsobuje výrazný chemický zápach a kromě toho také podráždění očí, pokožky i dýchacích cest. 

3. Zátěž pro životní prostředí

Chlor a jeho deriváty mohou znečišťovat vodní toky a půdu. Chlorované vedlejší produkty jsou pro vodní organismy toxické a mohou být i karcinogenní (např. trihalometany).

4. Nutnost testovat stabilizaci

Chlor je bohužel velmi nestabilní a rychle se vlivem UV záření rozkládá. Z tohoto důvodu je nutné používat stabilizátory (kyselina kyanurová), které jeho rozklad zpomalují a prodlužují jeho účinnost.

Kyslíková chemie do bazénu je skvělým řešením pro ty z vás, kteří hledají ekologičtější a citlivější variantu dezinfekce vody. Hodí se pro domácnosti s dětmi, alergiky nebo menší bazény. Pokud vám nevadí častější aplikace a o něco vyšší náklady, získáte pohodlné a šetrné řešení bez chlorového zápachu.