Mléčná, zakalená či bílá voda v bazénu? Tady je řešení!
Objevila se vám mléčná voda v bazénu? Dobrou zprávou je, že ji nemusíte vypouštět. V tomto článku vám poradíme, jaké jsou její příčiny a jak ji vyčistit, aby byla zase průzračná.
Proč je mléčná voda v bazénu?
Příčin mléčné vody v bazénu může být hned několik, mezi ty nejčastější patří:
- velmi tvrdá voda,
- vysoká nebo nízká hodnota pH,
- zanesení řasami, bakteriemi a mikroorganismy,
- nedostatek vločkovacího přípravku.
Velmi tvrdá voda
Velmi tvrdá voda v kombinaci s vysokými hodnotami pH zapříčiňuje vznik vodního kamene, kvůli kterému je voda v bazénu zakalená. Jeho nežádoucímu usazování na stěnách bazénu (včetně zákalu) zabrání tzv. stabilizátor tvrdosti vody, který pořídíte například na našem e-shopu.
Vysoká nebo nízká hodnota pH
Další častou příčinou kalné vody v bazénu je vysoká nebo naopak nízká hodnota pH. Jeho správná hodnota se pohybuje v rozmezí 6,8 - 7,6. Abyste ji zjistili, změřte pH pomocí testeru bazénové vody. Pokud bude příliš nízká, použijte pro zvýšení přípravek pH plus. Bude-li příliš vysoká, kupte pH mínus.
Tip: Pokud hodnota pH vody ve vašem bazénu často kolísá, přidejte do ní přípravek alkalita plus, který ji stabilizuje. Výhodou tohoto přípravku je také to, že optimalizuje účinek všech přípravků sloužících k ošetřování bazénové vody. Navíc bude díky němu voda v bazénu jiskřit. Hodnotu alkality vždy upravte předtím, než změříte a upravíte hodnotu pH a hodnoty ostatních používaných přípravků. Hodnotu alkality můžete změřit pomocí testeru alkalita.
Zanesení řasami, bakteriemi a mikroorganismy
V případě, kdy se v bazénové vodě vyskytnou řasy, bakterie a mikroorganismy, použijte k jejich likvidaci přípravek chlor šok nebo kyslíkový granulát (oxi šok), který neobsahuje chlor. Abyste zanesení předešli, aplikujte do vody dostatečné množství dezinfekčního přípravku (např. v podobě chlorových nebo kyslíkových tablet). Nezapomínejte také na prevenci v podobě algicidu. Kromě toho je důležité, abyste zapínali filtraci na dostatečně dlouhou dobu. V případě kdy nebudete bazén používat, zabráníte zanesení vody většími nečistotami pomocí bazénové plachty.
Tip: Kontrolu dostatečné koncentrace dezinfekční látky v bazénové vodě provádějte pravidelně pomocí testeru (především správné hladiny volného a celkového chloru, pH a alkality).
Nedostatek vločkovacího přípravku
Mléčná voda v bazénu se však může objevit také při nedostatečné aplikaci vločkovacího přípravku. Jeho úkolem je redukovat množství nečistot a zákalu, které se mohou v bazénové vodě hromadit. Vločkovač vysráží zákal do tzv. vloček, které zachytí filtr nebo klesnou na dno bazénu. Vy je tak snadno vysajete ponorným bazénovým vysavačem. Vločkovač aplikujte po úpravě pH vody. Dávkování se odvíjí od míry jejího znečištění.
Mléčná voda v bazénu: Co s tím?
Pokud se vám bílá voda v bazénu už objevila, nezoufejte. Níže vám poradíme, jak postupovat, abyste opět docílili její průzračnosti.
Upravte hodnotu pH
Ještě předtím než se pustíte do ošetření vody, upravte hodnotu pH – ideálně na 7,2.
Proveďte šokové ošetření vody
V dalším kroku přistupte k šokovému ošetření mléčné vody v bazénu pomocí přípravku chlor šok nebo oxi šok (v závislosti na tom, zda chcete používat chlorovou nebo bezchlorovou chemii). Hlavní výhoda chlorové chemie spočívá ve vysokém a dlouhotrvajícím účinku a nízké pořizovací ceně. Výhody bezchlorové (kyslíkové) chemie spočívají v minimálním zápachu, šetrnosti k životnímu prostředí, pokožce a očím. Jaké jsou nevýhody obou přípravků, se můžete dočíst v tomto článku.
Oba přípravky dávkujte podle míry znečištění a dávkování, které uvádí výrobce na obalech. Po jejich aplikaci vodu nepřetržitě filtrujte 24 hodin.
Pozor: Pokud se rozhodnete použít přípravek chlor šok, může se v bazénové vodě vyskytovat chlor ve zvýšeném množství. Z tohoto důvodu je třeba ho před vstupem do bazénu změřit. Je-li koncentrace volného chloru vyšší než 0,3 - 0,6 mg/l, riskovali byste vstupem zdravotní problémy. Proto je nezbytné vyčkat na samovolné snížení jeho koncentrace nebo použít přípravek chlor mínus.
Použijte vločkovací přípravek
Následně aplikujte do bazénové vody vločkovací přípravek. Vločkovače používají polymerní chemikálie, které jsou vysoce účinné a v podstatě nemají žádné vedlejší účinky. Dávkujte je podle údajů uvedených na obalech.
Při aplikaci postupujte následovně:
- Vypněte filtraci na následujících 24 až 48 hodin (čas se odvíjí od míry zákalu).
- Poté rozpusťte nebo rozřeďte v plastové min. desetilitrové nádobě vločkovač s vodou a rovnoměrně ho rozlejte přes růžici po celé ploše hladiny bazénu.
- Během doby vypnutí filtrace do bazénu nevstupujte a ani vodu nijak neviřte.
- Po jejím uplynutí vysajte vysrážené nečistoty na dně bazénu ponorným vysavačem do odpadu mimo filtrační zařízení.
- Ihned po vysátí nečistot filtraci zpětně propláchněte.